Triger Kayışı

Triger kayışı motorun bir çok  parçasının senkronize çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

 Triger kayışının aracın marka ve modelide göz önünde bulundurularak belirli  kilometrelerde değiştirilmesi gerekir. Marka üreticileri tarafından  değişik rakamlar belirlenmiş olsada ,Uzman oto servisler ortalama 60 bin ile 90 bin km arasında Triger kayışının değiştirilmesini önermektedirler.

Peryodik bakımlarda Uzman oto servislerin  Triger kayışını muhakkak kontrol ettiğini herhangi bir hasar,yıpranma vs. varsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa bunu mutlaka müşterilerine rapor ettiğini  söylemekte fayda var. Aşağıdaki fotoğrafta özetle Triger kayışının İşlevini görebilirsiniz.

Triger Kayışı
1.1. Triger kayışı içeriği

Ayrıca kilometresi yüksek  İkinci el bir araba aldığınızda sormanız gereken önemli hususlardan biride  Triger kayışının hangi periyotlarda değiştiği ve varsa buna dair yapılan işlemlerin dökümünü istemektir. Aracı almadan önce  kesinlikle bir uzman oto servis tarafından bunun kontrol ve teyit edilmesi önemlidir. Bu kontrollerde Uzman oto servisiniz  triger kayışında çatlak, aşıntı vs olduğunu söylüyorsa değiştirmekten kaçınmamak gerekir. Aksi durumda daha büyük ve yüksek masraflı sonuçlar doğurabileceği ihtimalini unutmamalıyız.

Triger kayışı raf ömrünün ortalama 3 yıl olduğunu ve değişim yapılacaksa bunun uzman oto servisler tarafından yapılmasının  daha sağlıklı olacağını söylemekte yarar var. Çünkü bu tarz kurumlarda müşteri memnuniyeti esastır.Bu açıdan bile baktığımızda rafta uzun süre kalmış Triger kayışını kullanmayacaklarını  söyleyebiliriz. Ayrıca yapılan her işin garanti kapsamında olacağını düşünürsek  bunun bir nevi sigorta olduğunu da  unutmamak gerekiyor.

Mersa Oto Servis olarak tüm bakım onarım işlemlerinizde yanınızdayız. Randevu & İletişim için tıklayınız.