Şanzıman Bakımı

Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı gücü, tekerleklere iletmektedir. Fakat bu güç direkt olarak iletilmemektedir. Aynı zamanda, aracın geri vitese alındığında geri gitmesini, ileriye takıldığında ileriye gitmesini, hızın sabit bir şekilde kalmasını ve yüksek hıza çıkıldığında yakıt tasarrufunu sağlamaktadır. Şanzıman çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Manuel Şanzıman
  • Yarı Otomatik Şanzıman
  • Otomatik Şanzıman şeklindedir.

Şanzıman parçasının önemli bir işlevi bulunmaktadır. Miller, vites çatalları ve dişlilerden oluşmaktadır. Bu parçalar, aracın durur haldeyken harekete geçmesini, ileri vitesteyken ileriye ve geri vitesteyken geriye gitmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda da oldukça işlevli olduğunu belirtebiliriz.

Şanzıman Bakımları Nasıl Yapılmalı ?

Şanzıman bakımı için en basit yol yağ değişimidir. Bu sebeple şanzıman yağının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yağ değişimi ya da ilavesinin uzman oto servis tarafında yapılması oldukça önemlidir. Şanzıman yağı kati suretle araç marka ve modeli dikkate alınarak değiştirilmelidir.


Şanzıman bakımının yapılması motorun verimli çalışmasının yanı sıra araç sürüş kalitesini de oldukça arttıracaktır. Özellikle kalabalık şehirlerin trafik yoğunluğunu ve trafikte geçirilen sürede  yapılan dur- kalk’ları göz önünde bulundurursak düzenli olarak  şanzıman bakımının yapılması son derece önemlidir. Aracınızın sağlıklı ve uzun ömürlü kalması ve  size maliyeti yüksek bir arıza çıkarmasını istemiyorsanız Şanzıman bakımını ihmal etmemelisiniz.

1.1. şanzıman dizaynı

Şanzımanı teknik ayrıntılara girmeden özetle, motordan aldığı  gücü tekerleklere aktaran sistem olarak tanımlayabiliriz. Şanzıman diye adlandırdığımız  vites kutusunun içerisinde, dişlilerden oluşan bir mekanizma yer almaktadır. Bu dişlilerin birbirine sürterek çalıştığını  ve bu sayede tekerleklere güç pompaladığını düşündüğümüzde zaman içinde nasıl aşınacağı ve zarar göreceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Bunu engellemenin yolu uzman bir oto serviste düzenli olarak şanzıman yağının değiştirilmesi ve şanzıman bakımlarının yapılmasından geçer. Zira şanzıman aracın herhangi bir parçası değildir. Diğer parçalara nazaran çok pahalıdır.

Mersa Oto Servis olarak tüm bakım onarım işlemlerinizde yanınızdayız. Randevu & İletişim için tıklayınız.